Fronty matowe czy błyszczące w kuchni? cz. 1

Fronty matowe czy błyszczące, to zagwozdka dla każdego, kto staje przed remontem i zamawia meble kuchenne na wymiar. Fronty do szafek to bez wątpienia najważniejsza część umeblowania. Właśnie one definiują właściciela i są wyrazem gustu, stawiając go po jednej ze stron, czyli zwolenników lub przeciwników danego rozwiązania. Mat albo połysk, w tym przypadku nie ma rozwiązania pośredniego. Meble kuchenne z frontami w połysku dla jednych będą powodem do dumy, a dla innych przyczyną traumy. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje wady jak i sporo zalet. W tym artykule przedstawimy te najważniejsze i postaramy się ułatwić wybór, aby zaprojektowane meble do kuchni były czymś więcej niż tylko szafkami na garnki.

Fronty matowe albo błyszczące — które lepsze?

Fronty matowe czy błyszczące w kuchni?
Meble kuchenne z frontami w połysku

Cały proces projektowania mebli do kuchni to szereg wyborów, które uwzględniają oczekiwania użytkownika. Nie skłamiemy, twierdząc, że najczęstszym pytaniem jest — jakie wybrać fronty do szafek kuchennych? Wybrać te matowe czy lakierowane na wysoki połysk? Stojąc przed wyborem, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze należy uwzględnić kwestie techniczne, czyli:

  • ilość źródeł światła
  • nasłonecznienie
  • wymiary kuchni.

W kuchni panują specyficzne warunki, a w związku z tym im więcej gotujemy, tym bardziej meble będą odczuwać wpływ temperatury i pary. Użyte materiały będą również narażone na działanie małych dzieci lub zwierząt domowników.

Lakierowane fronty do szafek

Niezaprzeczalnie meble kuchenne, które połyskują, robią piorunujące wrażenie. To właśnie błyszczące fronty wywołują efekt zachwytu. Należy jednak pamiętać, że coś kosztem czego innego. Zazwyczaj efekt ten można uzyskać kiedy stosowany jest laminat, folia lub akryl. Jeżeli meble mają prezentować się imponująco, to musi być użyty najwyższej jakości lakier, który nie pozostawi zacieków. Wszelkie inne rozwiązania będą podatne na warunki panujące podczas gotowania i mogą się odkształcać oraz odbarwiać. Wadą, którą charakteryzują się fronty lakierowane na wysoki połysk, to bardzo duża widoczność odcisków, a także wrażliwość na zarysowania. Niewątpliwie należy jednak pamiętać, że w połączeniu z oświetleniem potrafią rozjaśnić całą kuchnię.

Fronty do szafek w macie

Kiedy rozważane są meble bez połysku, to nie ma znaczenia użyty materiał do ich produkcji. Ostatnie trendy wskazują, że matową powierzchnię posiadają najczęściej elementy z litego drewna. Drewniany blat kuchenny, zakonserwowany olejem, który nie powoduje połysku, podkreśla surowość całego projektu. Takie rozwiązanie wywołuje wrażenie, iż meble są bardziej naturalne.

Jeżeli szukane są bardziej budżetowe meble do kuchni, to na celowniku są te z płyty MDF. Aby uzyskać efekt zmatowienia, najczęściej pokrywa się je laminatem. Ten sposób będzie również dobry dla mebli fornirowanych. Wnętrze gdzie zastosowano matowe wykończenie, charakteryzuje się większym spokojem. Jest bardziej naturalne oraz przytulne. Przy zastosowaniu ciemniejszych kolorów, bezwzględnie trzeba pamiętać o dodatkowej liczbie źródeł światła.

Fronty matowe czy błyszczące? Jakie wybrać?

Zamawiając kuchnię na wymiar, konieczne jest, aby mieć pewność co do użytych materiałów. Kuchnia na wymiar, która ma służyć latami, należy wykonać właściwymi technikami. Dlatego zaleca się rozmowę z producentem mebli jeszcze przed pomiarami. Odrzucenie producentów słabej jakości spowoduje, że efekt błysku lub zmatowienia będzie odpowiednio trwały. Posiadając wiedzę przedstawioną w pierwszej części poradnika, bez trudu można wybrać tę właściwą firmę.

ALBON MEBLE Ruda Śląska
fronty do szafek kuchennych

Producent mebli na wymiar. Nowoczesne meble kuchenne. Pomiar i projekt w cenie. Wysoka jakość wykonania!

Koniec części 1, czytaj ciąg dalszy >>

1 thought on “Fronty matowe czy błyszczące w kuchni? cz. 1”

  1. Pingback: Fronty matowe czy błyszczące w kuchni? cz. 2 » Albon Meble Ruda Śląska

Zostaw komentarz