Blaty kuchenne na wymiar — poradnik cz. 1

blaty-kuchenne-na-wymiar-albon-meble-blog-inspiracje

Blaty kuchenne na wymiar to chyba najprężniej rozwijająca się kategoria elementów kuchni. No dobra, na pewno ustępuje miejsca wyposażeniu AGD. Dobry i trwały blat roboczy razem z odpowiednio dobranymi frontami, tworzą całą kompozycję. Każdy producent blatów kuchennych musi liczyć się ze zwiększającymi się potrzebami użytkowników. Konieczne jest wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań i materiałów. Jednak bez względu na to czy wybrany został tani blat z marketu, czy solidny z litego drewna, to ich rola jest kluczowa. Największe kulinarne dzieła mają swój początek właśnie na tym elemencie. Tak więc jeżeli domownicy mają spędzać przy nim sporo czasu, to nie można pozwolić na żadne defekty.

Laminowane blaty kuchenne na wymiar i obrzeża

Tanie blaty do kuchni na trwałe zagościły wśród regałów w marketach budowlanych. Nie dziwi ten fakt jeżeli zestawiamy ze sobą ceny takiego blatu i wykonanego w 100% z drewna. Różnica w cenie przyciąga wielu klientów, ale czy na pewno jest to oszczędność? Producent, aby zmniejszyć koszty laminowane blaty, docina na jeden wymiar. Zwykle są to długości od 240 cm do 300 cm. Dopiero po zakupie market może przyciąć go zgodnie z potrzebami. Oczywiście za dodatkową opłatą. Czyli bardzo często klient płaci za coś, czego nie potrzebuje, a żeby odpowiednio dopasować wymiary, trzeba dopłacać. Żeby przedłużyć jego żywotność, należy zabezpieczyć go odpowiednimi listwami wykończeniowymi i rantami. Do czyszczenia powierzchni należy używać delikatnych detergentów i unikać wilgoci.

Dobry producent mebli i blatów na wymiar jest w stanie wykonać blat laminowany na każdą długość. Ile kosztuje taki blat? Wszystko zależy od użytego laminatu. Istnieją powierzchnie o wzmożonej odporności na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo można pokusić się o nietuzinkowy wzór lub taki przypominający kamienną powierzchnię. Bez problemu można dopasować taki blat do wnętrza.

Blaty drewniane w nowoczesnej i tradycyjnej kuchni

Drewniany blat kuchenny stał się znakiem prestiżu i zamożności. Tak, długi kawał dębowego drewna kosztuje sporo, ale nie jest to jedyna propozycja w naszej ofercie. Coraz częściej sięga się po inne drzewa jak brzoza, buk czy jesion. Można również spotkać wersje bardziej egzotyczne, ale bez względu na pochodzenie materiału trzeba pamiętać o kilku aspektach. Drewno sprawdzi się w dużych, otwartych kuchniach oraz w tych mniejszych projektach. Bezwzględnie musi on być odpowiednio zaimpregnowany środkiem z atestem umożliwiającym kontakt z żywnością. Kolejną wskazówką z naszej strony jest — unikać wody, ponieważ wilgoć odkształca blaty z litego drewna. Rozwiązaniem również może być blat warstwowy. Oba jednak są wrażliwe na zarysowania. Jest i na to rozwiązanie. Po kilku latach użytkowania można pokusić się o zabieg przeszlifowania blatu.

ALBON MEBLE Ruda Śląska
fronty do szafek kuchennych

Producent mebli na wymiar. Nowoczesne meble kuchenne. Pomiar i projekt w cenie. Wysoka jakość wykonania!

Zostaw komentarz