Szafy na wymiar – nowoczesne projektowanie

Szafy na wymiar - nowoczesne projektowanie Albon Meble Blog Inspiracje

Szafy na wymiar kojarzą się przede wszystkim z meblami do przechowywania ubrań. W końcówce XX wieku kupując meblościankę, otrzymywano w komplecie jedną, wysoką aż do sufitu kolumnę gdzie miała pomieścić się odzież większości mieszkańców. Klient właściwie nie miał wyboru i był uzależniony od pomysłu producenta. Na całe szczęście lata świetności meblościanek i PRL-owskiego designu minęły. Choć można z nostalgią wspominać tamte lata, to ze względu na użyteczność tamte meble były niezgrabne, niewymyślne. W związku z tym trudno, aby przeżyły próbę czasu. Większa dostępność przeróżnych towarów, a przede wszystkim ubrań, wymagała większej przestrzeni magazynowej w tym samym mieszkaniu.

Szafa na wymiar z zewnątrz

Dzisiaj szafy na ubrania to osobny element, który można dowolnie projektować. Nowoczesne projekty szafy na wymiar pozwalają wkomponować ją w każde pomieszczenie. Dzisiaj liczy się funkcjonalność. To właśnie dlatego można przyjąć, że istnieje tyle różnych szaf, ilu jest klientów. Stawiane są w przedpokoju, w salonie. Szafa do pokoju dziecięcego pomieści ogromną ilość zabawek, gier planszowych oraz innych akcesoriów wspomagających rozwój dziecka. Tak więc podczas rozpoczynania projektowania szafy trzeba wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu będzie stała, a następnie komu będzie służyła.

Zamawiając szafy na wymiar, powinno się skrupulatnie pomierzyć docelowe miejsce. Szerokość najlepiej zmierzyć na trzech wysokościach: tuż nad ziemią, pośrodku i zaraz pod sufitem. Jest to naleciałość minionych czasów, gdyż praktycznie nie istniały idealnie równe ściany. Jednak lepiej mieć pewność niż później martwić się docinaniem. Szafy wnękowe muszą mieć jeszcze jeden wymiar, a konkretnie głębokość. Dobry producent mebli wykona taki pomiar u klienta w kilka chwil. Pamiętajmy, że szafy z otwieranymi drzwiami potrzebują mniej miejsca. W przypadku kiedy projektuje się szafy z drzwiami przesuwnymi, to uwzględnia się ok. 8 cm na szyny.

Wnętrze szafy na wymiar

W środku szafy na wymiar można zagospodarować każdy centymetr. Jeżeli szafa ma być przeznaczona na długie płaszcze, kurtki zimowe lub sukienki to montuje się drążki na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj jest to ok. 170 cm. Można podzielić przestrzeń dwoma drążkami, wtedy ten niższy ląduje na wysokości ok. 1 metra. Takie rozwiązanie umożliwia na wieszanie koszuli u góry a spodni na dole. Jeżeli chodzi o półki w szafie na ubrania, to nie należy ich montować częściej niż co 30 cm — ze względu na wygodę układania odzieży. Aby zwiększyć komfort użytkowania, możliwym jest zastosować wysuwane szyny, działające analogicznie do tych w szufladach kuchennych.

Wnętrze szafy na wymiar do garderoby
Wnętrze szafy na wymiar do garderoby

Oczywiście nie ma zakazu montowania szuflad zamiast zwykłych półek. Takie rozwiązanie stosuje się bardzo często w projektowaniu szafy na wymiar do przedpokoju. Umieszcza się je tam jeżeli szuka się miejsca na buty. Szafy do przedpokoju bardzo często posiadają wydzieloną przestrzeń na deskę do prasowania, odkurzacz, wiadro z mopem i inny sprzęt domowy. Szafy do garderoby będą miały trochę inaczej urządzone wnętrze. Najczęściej montuje się wysuwane półki na biżuterię, specjalne wieszaki na spodnie, organizery na paski.

Podsumowując, dobrze zaprojektowana szafa może stać się magazynem dosłownie na wszystko. Warto zdać się na wskazówki profesjonalisty, aby uniknąć wpadki. Producent mebli na wymiar będzie wiedzieć, na co zwrócić uwagę oraz odpowiednio doradzi, żeby zwiększyć ostateczną użyteczność. Dobre szafy na wymiar ułatwiają przechowywanie latami.

ALBON MEBLE Ruda Śląska
wykonujemy pomiar u klienta

Wszystkie nasze projekty zaczynamy od pomiaru. Dojazd i pomiar dla naszych klientów jest nieodpłatny. Potrzebujesz nowej szafy? Zadzwoń!

Zostaw komentarz